Committees

Conference Chair: Professor Ludger WIRTZ, Department of Physics and Materials Science, University of Luxembourg
                                                           

 

International Advisory Committee:

– Carla Bittencourt, Mons University, BE
– Ulrike Diebold, Vienna University of Technology, AT
– Roman Fasel, EMPA Material Science and Technology Switzerland, CH
– Shuji Hasegawa, University of Tokyo, JP
– Liv Hornekær, Aarhus University, DK
– Beata Lesiak-Orłowska, Institute of Physical Chemistry, Polish Academy of Sciences, PL
– Edvin Lundgren, Lund University, SE
– Martin McCoustra, Heriot-Watt University, GB
– Angelos Michaelides, University College London, GB
– Elisa Molinari, CNR NANO & University of Modena, IT
– Anders Nilsson, Stockholm University, SE
– Petra Rudolf, University of Groningen, NL
Petra Tegeder, University of Heidelberg, DE
– Martin Wolf, Fritz Haber Institute, DE
– Qikun Xue, Tsinghua University, CN

Programme Committee:

– Mie Andersen, Technische Universität München, DE
– Clemens Barth, Aix Marseilles Université, FR
– Marie-Laure Bocquet, CNRS France, FR
– Peter Bøggild, Technical University of Denmark, DK
– Wendy A. Brown, University of Sussex , GB
– Carsten Busse, University of Siegen, DE
– Lars Diekhöner, Aalborg University, DK
– Ralph Ernstorfer, Fritz Haber Institute – Max Planck Gesellschaft, DE
– Adam Foster, Aalto University, FI
– Leonhard Grill, University of Graz, AT
– Henrik Grönbeck, Chalmers University of Technology, SE
– Irene Groot, Leiden University, NL
– Pavel Jelinek, Institute of Physics of the Czech Academy of Science, CZ
– János Kiss, University of Szeged, HU
– Angelika Kühnle, Universität Bielefeld, DE
– Jennifer MacLeod, Queensland University of Technology, AU
– Sabine Maier, University Erlangen-Nürnberg, DE
– Rocco Martinazzo, Universitä degli Studi di Milano, IT
– Roberto Otero, Universidad Autónoma de Madrid, ES
– Hrvoje Petek, University of Pittsburgh, USA
– Oliver Rader, Helmholtz-Zentrum Berlin, DE
– Eva Rauls, Universitetet i Stavanger, NO
– Marc Robert, Université Paris Diderot, FR
– Miquel Salmeron,  Lawrence Berkeley National Laboratory, USA
– Peter Wahl, University of St. Andrews, GB
– Jay Weymouth, Universität Regensburg,DE

Local Organising Committee (Luxembourg)

From University of Luxembourg:

             

Prof. Daniele Brida                              Associate Prof. Alex Redinger                    Dr. Elodie Duriez

 

From Luxembourg Institute of Science and Technology (LIST):

Dr. Patrick Philipp

 

Local Administrative Team (University of Luxembourg)
               

Patricia Ramoa                                                         Adamantia Galani